Wampiry – najbardziej znani krwiopijcy na świecie
Wampiry – najbardziej znani krwiopijcy na świecie
Wampiry – najbardziej znani krwiopijcy na świecie. Nawet jeśli nie interesujemy się fantastyką ani mitologiami, to i tak kojarzymy postać wampira. Przeniknęła ona do naszej popularnej kultury a także języka potocznego. Co jednak powinniśmy rozumieć poprzez słowo wampir i dlaczego te legendarne postacie stały się tak popularne?
Te legendarne potwory znane są na całym świecie, więc trudno przypisać im jedno konkretne pochodzenie. Dużo osób doszukuje się źródła wampiryzmu w słowiańszczyźnie, choć nie ma dowodów, że to właśnie Słowianie wykreowali tę postać. Bardzo możliwe, że pierwotny wzór mrocznego krwiopijcy pojawił się już w czasach praindoeuropejskich, zanim wykształciła się społeczność słowiańska.
Kultura popularna
Postać tego krwiopijcy wielokrotnie pojawiała się w filmach, grach komputerowych, czy książkach. Najpopularniejszymi oczywiście stały się Hrabia Dracula i Nosferatu. Postacie te pokazywały bardzo nieprzyjemny obraz wampira, osoby, której nigdy w życiu nie chcielibyśmy spotkać. We współczesnej literaturze młodzieżowej jednak pojawiły się „przyjazne” wampiry. Jako przystojni, kochający młodzieńcy, przedstawieni są oni w takich książkowych sagach jak „Zmierzch” czy „Pamiętniki wampirów”
O wampirach możemy też usłyszeć w serii książek i gier „Wiedźmin” a także w grach z cyklu Heroes of Might and Magic. W tych drugich, wampiry były przedstawiane jako bardzo potężne stworzenia, potrafiące regenerować się w nieskończoność.
Wampir w języku potocznym
Kim jest wampir energetyczny? Tak możemy określić osobę, która – mówiąc delikatnie – psuje nam humor poprzez zbyt inwazyjny udział w naszym życiu. Wampirem możemy też nazwać osobę, która bardzo chętnie pobiera od nas duże ilości pieniędzy. Niewątpliwie możemy tak określić naszego dostawcę internetu lub sieć komórkową, jeśli nie podoba nam się wysokość abonamentu. Takim określeniem również posługiwały się media, gdy nagłośniały poszczególne sprawy seryjnych morderstw. Tak oto mogliśmy słyszeć o Wampirze z Bytomia albo Wampirze z Zagłębia. Na pytanie, czy wampiry istnieją, można więc śmiało odpowiedzieć „tak”.