Ganesha

Ganesha

Są takie symbole oraz postacie, które każdy kiedyś widział, ale mało o nich wie. Świat magii ukazany jest na wielu artystycznych projektach; nawet oglądać bajkę dla dzieci, można doszukać się mistycznych stworzeń, bóstw przedstawionych w sposób zabawny, a nawet symboli, które nie zawsze oznaczają dobro. Warto wiedzieć coś więcej o najpopularniejszych barwnych postaciach ze świata magii, dlatego poniżej najważniejsze informacje o patronie sukcesów i bogactwa

Ganesha jest jednym z najbardziej lubianych i najczęściej pojawiających się bóstw z wierzeń hinduistycznych.  Postać przedstawiająca człowieka o głowie słonia cechuje się ogromną mądrością oraz inteligencją; przedstawia nowy początek i ukazuje wartości płynące z zainteresowań związanych ze sztuką, literaturą i nauką.  W mitologii indyjskiej Ganesha posiada wyjątkowe zadanie, jakim jest bycie przywódcą ganów, czyli bóstw pośrednich.

Atrybuty Ganeshy

Jak większość bóstw, Władca Gany również posiada swoje atrybuty. Mężczyzna o głowie słonia najczęściej przedstawiany jest z liną, toporem, pełnym hinduskich słodyczy talerzem oraz kwiatem lotosu. Czasem można zauważyć również złote berło. Co oznaczają poszczególne atrybuty?

  • Siekiera oznacza przede wszystkim łatwość w pokonywaniu przeszkód napotkanych na drodze
  • Kwiat lotosu w kulturze wschodniej jest bardzo często spotykaną symboliką. Lotos posiada wewnętrzne piękno oraz idealną symbolikę, przez co uznawany jest za symbol doskonałości oraz wewnętrznej harmonii i równowagi.
  • Słodycze natomiast oznaczać mają nagrodę dla najbardziej oddanych i wiernych ludzi za ich duchowe czyny.

Wygląd Ganeshy również posiada ukryte znaczenie i nie został dobrany do siebie przypadkowo. Zadaniem głowy słonia jest symbolizować mądrość oraz bystrość, a duże uszy za zadanie mają dokładnie słuchać próśb i modlitw wiernych. Najciekawsze znaczenie posiada wielki brzuch; mianowicie  reprezentuje on zdolności, które posiada bóstwo do zjadania ludzkich cierpień, aby każdy wierny mógł żyć w spokoju i harmonii.