Czy pradawni Słowianie naprawdę czcili drzewa?
Czy pradawni Słowianie naprawdę czcili drzewa?
Czy pradawni Słowianie naprawdę czcili drzewa? Nie wiemy niestety wiele o wierzeniach naszych przodków, czyli Prasłowian. Możemy się jedynie oprzeć na szczątkowych informacjach znalezionych chociażby w greckich i rzymskich kronikach albo pismach późniejszych, pochodzących już z czasu chrześcijańskiej Polski.
Słowianie w literaturze
Historia naszych przodków interesowała wielu pisarzy, czego efektem są takie powieści jak „Stara Baśń”, autorstwa Józefa Ignacego Kraszewskiego. Niektóre słowiańskie motywy możemy również spotkać w serii książek i gier wideo, opowiadających o wiedźminie Geralcie. Jednak świat w nich przedstawiony jest mieszanką kilku różnych kultur i mitologii, więc nie można na ich podstawie budować wiedzy o słowiańszczyźnie.
Natura w słowiańskich wierzeniach
Wiemy, że drzewa i cała natura miały duże znaczenie dla pradawnych Słowian. Wiemy, że gaje i lasy były ważnymi miejscami kultu, ale czy były one przedmiotami tego kultu? Czy Słowianie naprawdę uważali, że drzewa i krzewy zasługują na cześć? Tak naprawdę lasy i gaje były tylko miejscami, w których Słowianie próbowali się porozumieć ze swoimi bogami. Takie przywiązanie do natury morze kojarzyć nam się z celtyckimi druidami. Warto wspomnieć, że na terenie Europy środkowej żyły ludy celtycki, a więc nie można wykluczyć ich kontaktów ze Słowianami.
Czy możemy zrozumieć Prasłowian?
Istnieją miejsce, o których można spekulować, że były takimi miejscami kultu. Przykładem może być tzw. „świątynia słońca” w Horyńcu-Zdroju, leżąca w województwie podkarpackim niedaleko granicy z Ukrainą. Jeśli spróbujemy pobudzić naszą wyobraźnie i wsłuchać się w szum drzew, możemy spróbować wcielić się w rolę naszych przodków. Niestety z braku źródeł nigdy nie dowiemy się, jak dokładnie wyglądało ich życie codzienne i jakie uczucia im towarzyszyły.
Być może drzewa zwracały ich uwagę ze względu na wysokość, a jak wiemy fizyczna wysokość jest bardzo częstym metaforycznym odzwierciedleniem czyjejś pozycji wobec innej osoby czy bóstwa. Bardzo dużo na temat mitologii dawnych Słowian można przeczytać chociażby w książkach Aleksandra Brucknera, choć może to być wymagająca lektura. Nie ma jednak takich przeszkód, które powstrzymałyby osobę głodną wiedzy.